Elke druppel telt - een terugblik

Dinsdag 14 april 2026
Op deze vierde thema-avond van de 'Groene Kerk' konden we zo’n 35 mensen verwelkomen. Daaronder waren gasten en mensen die hun kennis over het onderwerp water wilden delen. Met quizvragen liet Paul Brandts ons eerst onze eigen water-voetafdruk zien. Wist u dat we 95% van ons kraanwater voor wassen en spoelen gebruiken? Gestegen verbruik, klimaatverandering en meer asfalt bedreigen de beschikbaarheid van ons drinkwater. Elders wordt heel veel water verbruikt voor wat we importeren, zoals textiel en groentes. Deze ‘indirecte water-voetafdruk’ is zelfs 10 x zo groot: vaak in streken die zelf ernstig door droogte worden bedreigd. Daarom telt iedere druppel!

Lianne van Oord liet zien waarover we ons zorgen moeten maken: droogte, overstromingen en watervervuiling nemen toe. In Nederland zorgt de overheid voor waterveiligheid en drinkwaterbeschikbaarheid. Waterschappen, provincies, gemeenten en industrie voeren het beleid uit. Voordat drinkwater thuis uit de kraan stroomt, heeft het een hele reis achter de rug, met diverse bewerkingen om de zuiverheid te garanderen. Maar daarna ligt de bal echt bij onszelf. Diverse praktische weetjes en tips volgden over bewuster omgaan met water, om zo ons verbruik (118 liter per persoon per dag) en onze watervervuiling te verminderen.
Raoul Luijten, beleidsadviseur Water en klimaatadaptatie van de gemeente Sittard-Geleen en actief als regiotrekker "Water in Limburg" vertelde over het beleid en de mogelijkheden die de gemeente Sittard-Geleen biedt om burgers daadwerkelijk te helpen met initiatieven.

Na de pauze werd aan tafels gesproken over stellingen, ontleend aan de presentaties. Zoals: moet de overheid het water eerlijk verdelen? Moet het ook mijn zorg zijn dat elders in de wereld veel water voor mijn spullen wordt verbruikt? Ten slotte kon men kiezen uit vijf thema’s, variërend van wat men in en rond de eigen woning kan doen om water te besparen tot de omgang met water in Sittard-Geleen en in ontwikkelingslanden zoals Sudan en Zimbabwe. Onder leiding van ervaringsdeskundigen uit eigen kring en de gemeente Sittard-Geleen werd elk thema per tafel verder uitgediept.

Na het dankwoord aan allen die deze geslaagde avond mogelijk maakten, werd bij een hapje en een drankje nog gezellig nagepraat.

De projectgroep Groene Kerk: Bas, Hannie, Iet, Lijsbeth, Paul


 

terug
×